Wpływ demografii na rynek nieruchomości

Generalnie branża nieruchomości przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Chodzi o to, że ceny za mieszkania są naprawdę stosunkowo wysokie. Kolejne wzrosty kosztów – związanych z zakupem takich nieruchomości – można obserwować tak naprawdę już od kilku lat. Co ma wpływ na ten aspekt? W jaki sposób demografia może zmienić sytuację na rynku nieruchomości pod tym względem?

Ceny za nieruchomości w ostatnich kilku latach

Szacuje się, że ceny mieszkań w ostatnich latach bardzo mocno wzrosły. Szczególnie, jeśli za punkt odniesienia przyjmiemy 2013 rok. Od tego momentu ceny nieruchomości wzrosły bowiem – pokazują to rozmaite badania – nawet o 20%. Jak wygląda sytuacja obecnie? Eksperci zauważają, że ten trend nieco wyhamował. Cały czas ceny za mieszkania są większe – na przykład w porównaniu z rokiem ubiegłym. Druga strona medalu jest taka, że skala tego wzrostu jest jednak mimo wszystko mniej zauważalna.

Nie brakuje fachowców, którzy twierdzą, że największe zmiany w tym aspekcie mamy już po prostu za sobą, a koszty związane z zakupem nieruchomości będą krok po kroku malały. Trudno jednak w 100% stwierdzić, czy specjaliści mają tutaj rację, czy może znowu w 2020 roku ceny za mieszkania będą jeszcze większe niż ma to miejsce teraz.

Koszty za materiały budowlane a ceny nieruchomości

Jest minimum kilka czynników, które wpływają na obecną sytuację na rynku nieruchomości. Nie da się ukryć, że jest spory popyt na domy, mieszkania. Ludzie chcą przejść na swoje. Osoby sprzedające nieruchomości ten fakt zaś wykorzystują, a ceny już od wielu lat są systematycznie windowane do góry. Wpływ na występowanie tego faktu mają również materiały budowlane. W ostatnich latach ich cena także się zwiększyła. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że im większe koszty w tym temacie, tym większe ceny za nieruchomości.

Eksperci zwracają zatem uwagę na fakt, że ewentualna obniżka w tym sektorze wpłynie również na ceny domów, mieszkań itp. Warto również przeanalizować koszty związane z zakupem działki. Szczególnie chodzi nam o osoby, które decydują się na wybudowanie domu. Wpływ na obecne ceny na rynku nieruchomości mają również koszty robocizny. Firmy mają coraz większe wymagania finansowe. To również przekłada się na to, że koszty związane z wybudowaniem domu albo zakupem mieszkania są po prostu z roku na rok coraz większe.

Demografia a przewidywane ceny nieruchomości

Co w tym wszystkim – kolokwialnie pisząc – robi natomiast demografia? Eksperci szacują, że do 2030 roku grupa, która najczęściej kupuję obecnie mieszkania (w przedziale od 28 do 39 lat) zmniejszy się o około 2 miliony. Można zatem przewidywać, że za kilka lat będzie zdecydowanie mniejszy popyt na nieruchomości niż ma to miejsce obecnie. Deweloperzy lub firmy budowlane będą zatem chcieli zachęcić innych do skorzystania z oferty. Jak to zrobią? Zapewne poprzez obniżkę cen. Wobec powyższego będzie można taniej kupić mieszkanie z rynku pierwotnego albo wtórnego, a także wybudować dom.

Więcej informacji

Na tej stronie https://pozyczpodzastaw.pl/ – dostępne są pożyczki pod zastaw dowolnej nieruchomości – mieszkań, lokali użytkowych czy działek – sprawdź!

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *