Naukowa definicja ekologii

Przyswajając definicję ekologii, czytamy, że jest to nauka, która bada i analizuje zależności zachodzące w świecie przyrody, wśród organizmów żywych i w otaczającym je świecie. Samo słowo składa się z dwóch greckich wyrazów, gdzie „oikos” znaczy „dom”, a „logia” znaczy „nauka”.

Można więc powiedzieć, że ekologia to nauka o domu czyli środowisku na naszej Ziemi. O organizmach zamieszkujących tę planetę, ich złożonych relacjach oraz zależnościach między poszczególnymi ekosystemami. Także o tym jaki wpływ mają wszystkie czynniki fizykochemiczne czyli klimat, temperatury itp. Niebagatelny wpływ ma oczywiście człowiek i jego działania. Musimy zdać sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy częścią tych ekosystemów i to co robimy wpływa bezpośrednio lub pośrednio na środowisko.

Ekologiczne działania współczesnego świata

Żyjąc tylko tu i teraz, bez świadomości jakie skutki nasze działania będą miały w przyszłości, okazujemy się skoncentrowanymi na swoich potrzebach egoistami. Pomijając definicję typowo naukową, ekologia współczesna kojarzy się z wszystkimi poczynaniami na rzecz poprawy ochrony środowiska. Problem należy rozpatrywać szeroko, z uwzględnieniem przyszłości. Dbanie o pewne zachowania każdy powinien zacząć od siebie. Segregowanie śmieci jest już podstawowym obowiązkiem każdego, a jakże ciężko wytłumaczyć to niektórym ludziom.

Wydaje im się, że ich śmieci nie zrobią różnicy w skali globalnej. Torby ekologiczne przywołują im wspomnienia czasów PRL, gdy zakupy nosiło się siatkach i dlatego niechętnie po nie sięgają. To błędne rozumowanie prowadzi do powiększania wysypisk śmieci i gigantycznych rozmiarów katastrof ekologicznych. Edukacja w sferze pożądanych działań „eko” powinna bardziej być rozbudowana już na etapie szkoły, ale jak w każdej dziedzinie to dom rodzinny uczy pewnych zachowań, dlatego bądźmy przykładem i pokazujmy młodym jak warto dbać o Ziemię.

Torby ekologiczne i inne „eco” trendy

Moda jest ważnym wyznacznikiem zachowań ludzi. Dobrze więc się dzieje, że ekologiczne zachowania i myślenie zaczyna być po prostu modne. Trudno zmienić mentalność zakorzenioną od pokoleń. Ale np. torby ekologiczne, to nie tylko moda, to konieczność. Plastikowe woreczki czy reklamówki są już źle odbierane, choć ciągle używane. Warto ograniczać ich wykorzystywanie, a najlepiej zrezygnować wcale. Podobnie jak z naczyniami, butelkami z plastiku i innymi jednorazowymi przyborami. Dbajmy o naszą Ziemię, bo jej zasoby są ograniczone. Róbmy przemyślane zakupy i pakujmy je w ekologiczne torby.

Więcej informacji

https://www.plastika.pl/Dowiedz się więcej – wejdź na stronę plastika.pl

 

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *