Kredyt pod zastaw hipoteki

Rok 2008 był jednym z najgorszych dla gospodarki międzynarodowej, to wówczas wybuchł wielki kryzys ekonomiczny, który przyczynił się do bankructwa wielu instytucji finansowych. Mimo, że w Polsce nie był on zbytnio odczuwalny, to rodacy również odczuli jego skutki, szczególnie dotyczy to osób, które były zainteresowane wzięciem pożyczki. Od tego czasu banki bowiem znacząco zwiększyły swoje wymagania w tej kwestii.

Kredyt pod hipotekę

Obecnie, jeśli chcemy otrzymać pożyczkę z banku musimy mieć bardzo duże dochody, w przeciwnym wypadku bowiem, nie jesteśmy pewnymi klientami. Jednak nieco łagodniej banki spoglądają na osoby, których interesują pożyczki pod zastaw nieruchomości. Jest to specjalny rodzaj kredytu na dowolny cel i stosunkowo dużą kwotę, który sprawia, że nawet z nieco niższymi dochodami możemy ubiegać się o pożyczkę. Jednak zanim zdecydujemy się na tego typu transakcję, warto dowiedzieć się, jakie są plusy oraz minusy z nią związane. Przede wszystkim należy pamiętać, że w momencie otrzymania kredytu hipoteka naszego mieszkania będzie nim obciążona, aż do momentu spłaty ostatniej raty.

Jeżeli mieszkamy w nieruchomości i nie planujemy się jej pozbywać, taka sytuacja nie będzie dla nas zbytnio odczuwalna. Jednak problem zaczyna się w momencie, kiedy będziemy zainteresowani sprzedaniem mieszkania. Oczywiście, istnieje opcja sprzedaży z obciążoną hipotekę, jednak po pierwsze niewielki kupców jest zainteresowanych taką opcją, po drugie otrzymamy znacznie mniej pieniędzy. Problem ten pojawi się tylko przez pierwszych, kilka lat, jeśli będziemy regularnie spłacać raty, wówczas istnieje szansa, że bank zrezygnuje z obciążenia, ale to dopiero po jakimś czasie.

Na co pożyczka?

Tak naprawdę dla banku nie ma znaczenia to, na co klienci przeznaczają otrzymane pożyczki pod zastaw nieruchomości, istnieje tutaj pełna dowolność. Jednym z częstszym powodem jest wzięcie kredytu hipotecznego na zakup innej nieruchomości. Dzieje się tak przeważnie w przypadku, gdy klient nie ma pieniędzy na wkład własny, który w 2018 powinien wynosić co najmniej 10% wartości mieszkania. Biorąc taki kredyt klient nie musi być właścicielem nieruchomości, którą pragnie zastawić, może to być mieszkanie rodziców czy też rodzeństwa. Jednak w takiej sytuacji hipoteki na obu nieruchomościach będą zadłużone. Kolejnym, popularnym powodem wzięcia kredytu pod zastaw nieruchomości, jest wzięcie pożyczki konsolidacyjnej.

Jest to rodzaj kredytu, który łączy w sobie wszystkie, pozostałe zobowiązania klienta, dzięki czemu jego sytuacja staje się bardziej przejrzysta. Przykładowo osoba, która posiada dwie rożne raty na sprzęt AGD i RTV, pożyczkę hipoteczną i jeszcze jeden kredyt gotówkowy, wówczas może zgłosić się do dowolnego banku, z prośbą o konsolidację. Jest to dobre rozwiązanie, bowiem zamiast czterech rat z różnymi terminami płatności mamy jedną, w wybranym przez nas terminie, która nas kosztuje niewiele więcej niż suma poprzednich pożyczek. Banki chętnie udzielają takich kredytów, szczególnie pod zastaw nieruchomości.

Sprawdź również

One thought on “Kredyt pod zastaw hipoteki

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *