Kiedy warto zostać freelancerem?

Freelancing to, najogólniej rzecz ujmując, odpowiedź na potrzeby współczesnych czasów. Rozwój rzeczywistości wirtualnej sprawił, że realny świat się skurczył. Dzisiaj współpraca z ludźmi z drugiego końca świata nie jest niczym niespotykanym. Zmieniają się też sami pracownicy. Poprzednie pokolenia za życiowy cel obierały zachowanie stanowiska, w konsekwencji niektórzy całe zawodowe życie spędzali w jednym miejscu. Współczesnym młodym ludziom taka stabilizacja już nie wystarcza. A ich starsi koledzy podpatrują i też częściej decydują się na śmielsze kroki w karierze. Oczywiście zostanie freelancerem nie jest lekarstwem na całe zło pracy na etacie. Nie każdemu freelancing zapewni spełnienie czy chociażby dobre dochody. Kiedy jednak zasługuje, by wziąć go pod uwagę?

Ambitna mama

Matki małych dzieci to często twarze freelancingu. Zlecenia z nim związane wykonywane są bowiem zdalnie, na ogół w domu. Taka możliwość interesuje natomiast przede wszystkim kobiety. Faktycznie, freelance jest jedną z alternatyw dla młodych mam. W ten sposób już podczas urlopu macierzyńskiego mogą stopniowo wracać do pracy, zdobywać doświadczenie, trzymać rękę na branżowym pulsie i oczywiście zarabiać. Współczesne kobiety są ambitne, wychowywanie dzieci wielu z nim nie wystarcza, by dobrze czuć się w swojej codzienności. Jednocześnie nie chcą zostawiać swoich dzieci na wiele godzin, dlatego angażują się w freelancing. Copywriterce, graficzce czy tłumaczce do kontaktu z klientami wystarczy dostęp do Internetu. Sama też decyduje, kiedy zabierze się za zlecenia i jak dużo z nich wykona.

Wolny strzelec to wolny duch

Freelancing pozwala łączyć pasję z pracą. Z takiej formy zatrudnienia korzystają zatem fotografowie, podróżnicy czy dziennikarze. Tutaj także kluczową rolę odgrywa sieć. Za jej pośrednictwem można przesyłać swoje teksty czy zdjęcia z drugiego końca świata. Zamiast spędzać każdy kolejny dzień przy biurku, pasjonaci ruszają w drogę. Czasami od razu wybierają się w konkretnym kierunku, wskazanym przez zleceniodawcę. Często jednak freelance stanowi dla nich swobodę wybierania kolejnego celu podróży. Dopiero w jej trakcie pojawiają się pomysły na ciekawe reportaże. Freelancerzy pracujący na zlecenie polskich firm w ogóle nie muszą bywać w Polsce.

Freelancing dla doświadczonych

Nie każdy nadaje się na wolnego strzelca. Wielu nie jest na taki tryb pracy jeszcze gotowych, ponieważ pracują krótko i tylko wydaje im, że wiedzą o danej branży wszystko. Paradoksalnie to właśnie takie przekonanie o wszechwiedzy powinno dyskredytować potencjalnego freelancera. Jako wolni strzelcy najlepiej sprawdzają się ludzie z bogatym doświadczeniem. To właśnie ich freelancing promuje najintensywniej, ponieważ reprezentują rzadkie umiejętności, cenione przez pracodawców. Najrozsądniej zatem zacząć od tradycyjnego zatrudnienia, a dopiero potem myśleć o samodzielnym świadczeni usług. Zebrane w ten sposób doświadczenie zaprocentuje, choć jego gromadzenie zazwyczaj zajmuje lata.

Sprawdź również

One thought on “Kiedy warto zostać freelancerem?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *