Jak wygląda wynagrodzenie pracowników firm?

Osoba, która zakłada firmę, liczy się z tym, że po pewnym czasie będzie musiała zatrudnić dodatkowe osoby do pracy. To wynika z rozwoju firmy, a tym samym większej ilości obowiązków, z którymi sam właściciel nie jest w stanie dać sobie rady. Jednak za tym muszą iść również wynagrodzenia za pracę, ponieważ tak wynika z kodeksu pracy. Ludzie chcą godnie zarabiać, natomiast to firma ustala wysokość wynagrodzenia i ewentualne dodatki. Bardzo dużo zależy również od podpisywanej umowy z pracownikami. Ci, którzy mają umowę o pracę, płaca największe podatki i składki, ponieważ odprowadzane są pełne koszty wynikające z tejże umowy.

Bardzo często okazuje się, że stawka brutto i netto znacząco się różnią między sobą. Koszty wynoszą średnio około 30 do 40 procent wynagrodzenia brutto. Właściciel firmy nie może zapłacić mniejszej sumy niż minimalne wynagrodzenie, które zostaje zaakceptowane przez sejm, a każdego roku wzrasta ono o kilka procent. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osoby zatrudnionej w firmie na umowę zlecenie oraz o dzieło. Pierwsza z nich ma niższe koszty, które należy odprowadzić do urzędu skarbowego, dlatego pracownik więcej dostaje na rękę. Natomiast są pewne wyjątki, w których można zatrudnić tylko na umowę zlecenie. Zatrudniając na umowę o dzieło, właściciel firmy opłaca jedynie podatek dochodowy za swojego pracownika. Wszystkimi wyliczeniami zajmuje się księgowy i to on po akceptacji wypłaca wynagrodzenie netto.

Wynagrodzenie właścicieli firm

Właściciel firmy zakłada działalność po to, aby móc się z niej utrzymać. Na początku nie są to zbyt wysokie zyski, ponieważ pieniądze inwestowane są cały czas. Natomiast już po roku czasu jest szansa na wynagrodzenie i to niemała. Przedsiębiorca sam ustala, jaka to ma być wysokość, jednak musi brać pod uwagę koszty firmy, stałe zobowiązania, a także wynagrodzenie dla pracowników. Niektórzy ustalają to procentowo, dzięki czemu jest większa szansa, że działalność będzie stale się rozwijała. Analizą zajmuje się również księgowa, która na bieżąco informuje swojego przełożonego, na jakie aktywa może on liczyć. Wypłatą są już pieniądze prywatne, dlatego nie mogą być zbyt szybko wypłacane, aby nie doszło do spadku obrotów. Jednym ze sposobów są założenia już podczas pisania biznesplanu, aby przedsiębiorca wiedział, do którego momentu dokłada do firmy, a kiedy może pozwolić sobie na to, by cieszyć się profitami. Innowacyjne pomysły są szybko przyjmowane przez rynek, dlatego zdarza się, że właściciel zarabia na siebie już od pierwszych dni.

Takie zasady są również podczas prowadzenia franczyzy, a dodatkowo może on liczyć na prowizje ze strony głównej siedziby. Wynagrodzenie właściciela zna tylko on i jego księgowa i bardzo często jest ono dosyć wysokie, a jeśli jest kilku współwłaścicieli, wówczas dzielą się zyskami między sobą. W niektórych przypadkach jest to procentowy udział na podstawie angażu w firmę, zarówno finansowym jak i marketingowym. Dopiero po opłaceniu wszystkich zobowiązań widać, na ile tak naprawdę może liczyć sam właściciel.

Opracowanie: przedsiebiorcze.info.pl

Sprawdź również

One thought on “Jak wygląda wynagrodzenie pracowników firm?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *