Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Dziecko w wieku 2,5 roku może zostać przyjęte do przedszkola. W przypadku placówek prywatnych nastąpić to może nawet szybciej, bo często przyjmowane są dzieci w wieku 2 lat. Dla niektórych maluchów jest to odpowiedni wiek, by zostać na kilka godzin dziennie z daleka od rodziców, dla innych jest na to za wcześnie.

Oczywiście dzieci, które wcześniej chodziły do żłobka maja dużo prościej. Przyzwyczajone są do tego, że większość dnia spędzają pod opieką innych dorosłych. Nauczone są wielu reguł i dla nich jest to zmiana związana z nowymi dziećmi i wychowawcami. W przypadku dzieci, które do tego okresu przebywały w domu, okres ten często nie należy do najłatwiejszych.

Jest to czas niezwykle trudny i dla ich rodziców, którzy w pierwszych miesiącach bardzo przebywają rozłąkę. Czy są jakieś sposoby, aby przejść przez najgorsze bez większych komplikacji? Okazuje się, że tak! Podpowiadamy co zrobić, by przedszkole było dla naszej pociechy miejscem kojarzonym z dobrą zabawą, bezpieczeństwem.

Kilka wskazówek przed pójściem dziecka do przedszkola

Oczywiście przed opowiadaniem dziecku i oswajaniem go z całą sytuacją należy dokładnie wybrać placówkę, która będzie najbardziej odpowiednia. Powinna znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania, o ile jest taka możliwość. Skrócony czas rozłąki, a także i krótsze odprowadzanie dziecka jest dosyć istotne. Nie powinniśmy skupiać się na nauce kilku języków obcych, na dodatkowych zajęciach teatralnych, sportowych.

Dla trzy – czterolatka najważniejsze jest to, by czuło się bezpiecznie i żebyśmy my jako rodzice byli o tym przekonani. Dziecku zależy w tym okresie na kontakcie w grupie rówieśniczej. Nie zawsze placówki, które mają świetnie wyposażone sale, wielki i piękny ogród są tymi, które dla naszego dziecka będą najlepsze. W tym okresie ważne jest to, by panie wychowawczynie były ciepłe i otwarte na potrzeby naszych pociech.

Aby wybrać odpowiednią placówkę powinniśmy poznać opinie o nich. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne. Wystarczy poczytać fora internetowe o danym przedszkolu. Warto jest także osobiście odwiedzić placówkę. Nasze wrażenie i odczucia o tym miejscu są także niezwykle istotne.

Co po wybraniu przedszkola?

W momencie, gdy już wiemy, że dziecko dostało się do dobrego przedszkola, możemy zacząć je przygotowywać. Rozmowa to podstawa. Opowiadanie maluchowi o tym, że pójdzie do miejsca, gdzie będzie dużo innych dzieci, przyjazne panie i nowe zabawki jest dobre. Warto wspomnieć także o tym, że inne dzieci mogą płakać, że może być głośno itp. Nie należy straszyć, lecz ubiegać fakty.

Kilka miesięcy przed pójściem do przedszkola powinniśmy uczyć dziecko tego, że rozłąka nie jest zła i że zawsze rodzic wraca. Na początku może zostawać samo nie dłużej niż na godzinę czy dwie u dziadków, rodziny czy znajomych. W miarę większej adaptacji czas ten powinno się wydłużać. Wiele placówek wprowadza dni integracyjne. Czasem jest to tydzień przed pójściem do przedszkola, w którym dziecko zostaje pod opieką nowych pań na 1-2 godziny dziennie. W tym okresie poznaje nowych rówieśników, oswaja się z sytuacją i środowiskiem.

Więcej informacji

Dodatkowe informacje znajdziesz także na stronie npjs.warszawa.pl – sprawdź więcej

 

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *