Jak przygotować dobrą prezentację?

W ciągu ostatnich lat prezentacje multimedialne stały się jedną z najpopularniejszych form wygłaszania wykładów czy przemówień. Z pewnością dobra prezentacja może być nieprzecenioną pomocą zarówno dla mówcy jak i jego odbiorców. Jak sprawić, aby taka prezentacja nie okazała się tylko stratą czasu?

Przemyśl swoją pracę

Jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia prezentacji multimedialnej zastanów się, co chcesz w niej zawrzeć. Warto zacząć od spisu treści i umieścić go zaraz po slajdzie tytułowym. Każda następna klatka powinna mieć jasny przekaz. Najlepiej, aby na każdej z nich znalazł się tytuł. Niech cały pokaz ma jasny, logiczny układ. Zastanów się nad kolejnością slajdów, tak aby było Ci wygodnie o nich opowiadać.

Dostosuj się do odbiorcy

Warto o tym pamiętać zawsze, nie tylko tworząc pokaz multimedialny. Niestety niektórzy zapominają o tym i na spotkanie biznesowe przychodzą z prezentacją na tle z kolorowymi kwiatkami, lub próbują prowadzić lekcje w szkole podstawowej używając języka akademickiego. W ten sposób bardzo trudno osiągnąć zamierzony efekt. Starajmy się wykorzystać to co wiemy o naszym odbiorcy, aby stworzyć taką prezentację, która będzie dla niego zrozumiała a także spełni jego oczekiwanie merytoryczne oraz estetyczne. Czasem trzeba zrezygnować z własnych upodobań.

Mniej znaczy więcej

Starannie dobierz informacje, które chcesz umieścić w prezentacji. Staraj się używać jak najmniej tekstu. Pokaz slajdów ma jedynie wesprzeć przekaz werbalny, nie dopuszczalne jest aby każdy slajd zawierał bloki zwartego tekstu. Ograniczaj go do minimum, również poprzez stylistykę. Krótkie, proste zdania sprawdzą się najlepiej. Nie musisz dodawać mało istotnych szczegółów ani pisać pięknym, literackim językiem. Wystarczy, aby tekst był poprawny stylistycznie i ortograficznie.

Twój odbiorca jest wzrokowcem

Lepiej niż zwarte akapity teksu sprawdzają się rysunki i schematy. Przed erą prezentacji multimedialnych o wiele trudniej było zademonstrować jakiś obraz większej publiczności. Teraz jest to bardzo proste i stanowi największą zaletę takich pokazów. Ludzie o wiele chętniej zwracają uwagę na grafikę niż na tekst i to również ją łatwiej zapamiętują. Niemal zawsze, gdy możemy coś przedstawić za pomocą schematu, wykresu, tabeli czy rysunku, będzie to lepsze rozwiązanie niż zawarcie tej samej treść w formie opisowej.

Przejrzysta forma

Niektóre programy do tworzenia prezentacji multimedialnych oferują olbrzymią ilość opcji do upiększania pracy. Nawet najprostsze czy mobilne programy jak chociażby Keynote umożliwiają dodanie mnóstwa ozdobników. Niestety dość rzadko będziemy mogli się nimi nacieszyć. Aby prezentacja była czytelna i nie rozpraszała słuchaczy musi być przejrzysta, a to oznacza rezygnację ze zbędnych dodatków. Powinniśmy wykorzystać, pasujące do siebie kolory, lub też ograniczyć się do 2-3 kontrastujących ze sobą, ale nie stonowanych barw. Wszystkie efekty multimedialne powinny mieć jakiś cel, inaczej jedynie rozpraszają odbiorców. Podobnie dźwięki w prezentacji zazwyczaj mogą jedynie przeszkadzać.

Prezentacja multimedialna to potężne narzędzie, które możemy wykorzystać w wielu sytuacjach. Warto postarać się ją wykonać jak najlepiej, tak aby służyła nam pomocą podczas przemówienia a słuchacze zapamiętali ją na długo.

 

 

 

Sprawdź również

One thought on “Jak przygotować dobrą prezentację?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *