Freelancing w pigułce

Statystyki pokazują, że freelancing to branża, która coraz mocniej rozwija się na terenie naszego kraju. Co to dokładnie jest? Czym charakteryzuje się taka praca? Jakie ma najważniejsze zalety? Gdzie nie brakuje freelancerów?

Gdzie pracują freelancerzy?

Zazwyczaj dzieje się tak, że freelancerzy wykonują swoje zadania w zaciszu własnego domu lub mieszkania. Nie muszą koniecznie iść rano do firmy lub przedsiębiorstwa, aby realizować konkretne czynności. Sama nazwa freelancer oznacza z angielskiego „wolny strzelec”. To pojęcie w dużym stopniu charakteryzuje freelancing. Osoby, które wykonują swoje zadania nie pracują dla jednego szefa w konkretnym przedsiębiorstwie. Tak naprawdę sami wybierają sobie zlecenia, które na co dzień realizują. W zwykłej pracy jest tak, że nierzadko pracownicy muszą wykonywać czynności, które nie do końca przypadają im do gustu. Nie mają jednak wyboru. Polecenie szefa lub kierownika zespołu to świętość. Niesubordynacja może skończyć się naprawdę bardzo źle. Natomiast freelancing to pełna swoboda w tym temacie. Freelancerzy sami wybierają zadania, które potem realizują. Mogą zatem decydować się jedynie na takie zlecenia, które na przykład są ściśle związane z ich zainteresowaniami itp.

Jakie zalety gwarantuje freelancing?

Coraz więcej osób docenia freelancing. Nie da się ukryć, że taka praca ma rozmaite zalety. Zazwyczaj jest wykonywana w swoim domu lub mieszkaniu. Tak naprawdę to od freelancera zależy, kiedy jego dzień pracy się rozpoczyna, a kiedy kończy. Biorąc pod uwagę standardowe firmy przychodzimy przeważnie na 08:00 i kończymy o 16:00. Tutaj można zaczynać i kończyć tak naprawdę o dowolnej porze. Jest to szczególnie przydatna opcja dla osób, które na przykład są tak zwanymi „nocnymi markami”. Tacy ludzie lepiej wykonują swoje czynności wtedy, kiedy zazwyczaj inni już słodko śpią. Freelancing to pełna swoboda. Jednego dnia można pracować na przykład tylko kilka godzin, jeśli nie macie weny twórczej czy musicie załatwić inne obowiązki na mieście itp. Jeśli natomiast czujecie się na siłach, to możecie pracować nawet po kilkanaście godzin dziennie. Najważniejsze jest to, aby na czas wykonać konkretne zlecenia dla danego Klienta. Najlepsi freelancerzy nie narzekają na brak zamówień i zarabiane na co dzień pieniądze. Oczywiście, na początek trzeba wyrobić sobie markę, żeby osiągnąć ten cel.

Freelancing – w jakich branżach najbardziej się rozwija?

Gdzie freelancing najszybciej się rozwija? Nie da się ukryć, że jest to termin bardzo mocno związany z branżą informatyczną. Specjaliści od komputerów, programowania, grafiki itp. nierzadko pracują właśnie jako freelancerzy. To jednak nie wszystko. Aktualnie jest coraz więcej osób piszących różne teksty, którzy też realizują się jako wolni strzelcy. Tacy twórcy mają do dyspozycji na przykład rozmaite portale, gdzie mogą rezerwować, a następnie wykonywać zlecenia. Nie można nie wspomnieć, że freelancing coraz mocniej rozwija się także uwzględniając branżę finansową.

Sprawdź również

One thought on “Freelancing w pigułce

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *