Bezpieczna praca jako cel pracodawcy

Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników jest jednym z podstawowych obowiązków, jaki ciąży na pracodawcy. Zrealizowanie go opiera się między innymi na przeciwdziałaniu zagrożeniom, jakie mogą wystąpić podczas wykonywania powierzonej pracy oraz zmniejszaniu ich następstw, jeśli dojdzie do kontaktu z czynnikiem niebezpiecznym. Jednym ze sposobów na poprawę warunków pracy, a tym samym zapewnienie ochrony życia i zdrowia, jest stosowanie odpowiedniej odzieży roboczej oraz obuwia. Czemu służy odzież robocza?

Walory estetyczne

Przychodząc do pracy często musimy dostosować się do warunków tam panujących, również jeśli chodzi o kwestię ubioru. Odzież robocza zapobiega zniszczeniu prywatnych ubrań pracowników oraz jest swego rodzaju uniformem, dostosowanym do stanowiska. Często pomaga on odróżnić pracowników od klientów. Ma to miejsce np w branży handlowej, gdzie w supermarketach obsługa ubrana jest w jednolite stroje, mające ułatwić interesantom odszukanie ich w celu uzyskania pomocy czy informacji. Stosowanie ubioru wymaganego przez pracodawce podyktowane jest troską o dobre imię firmy jak również
o nienaganną prezencję pracowników. Innym, znacznie ważniejszym efektem, jaki można uzyskać za pomocą odzieży roboczej jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami występującymi na stanowisku pracy.

Kwestia bezpieczeństwa

Każde stanowisko pracy wiąże się z ryzykiem zawodowym. Rolą pracodawcy jest sprawić, aby to ryzyko było jak najmniejsze oraz zapewnić pracownikowi bezpieczne warunki wykonywania zleconych mu obowiązków. Nieocenioną wartość ma w tej kwestii zastosowanie odpowiednio dobranej odzieży i obuwia roboczego. Są to środki ochrony indywidualnej.

Obuwie robocze

Obuwie robocze powinno spełniać podstawowe warunki, aby nadawało się do użytkowania w pracy. Najczęściej jest to antypoślizgowa podeszwa, która pomaga utrzymać stabilność w razie wystąpienia śliskiej nawierzchni. Kolejny element to zakrycie śródstopia, najlepiej elementem twardszym niż sam materiał. Obuwie z tą cechą stosowane jest z reguły podczas pracy z ciężkim towarem, gdy pracownik przemieszcza go w różne miejsca, np magazynier czy osoba rozkładająca dostawę w sklepie. Podczas przenoszenia produktów zachodzi ryzyko upuszczenia czegoś ciężkiego na stopę, może to skutkować urazem palców lub nawet kości śródstopia, dlatego też zaleca się stosowanie obuwia, które ochroni stopę przed kontuzją, lub zredukuje do minimum skutki wypadku przy pracy.

W miejscu pracy, w którym istnieje styczność z ostrymi narzędziami lub wystającymi elementami podłoża przydatne będzie obuwie mające antyprzebiciową wkładkę, chroniącą stopę od spodu. Może być ono wykonane z tworzyw syntetycznych lub skóry, jest to uzależnione między innymi do konkretnych warunków pracy, pory roku i temperatury otoczenia, w jakim znajduje się pracownik, który będzie ich użytkownikiem.

Odzież robocza

Odzież robocza to bardzo szerokie pojęcie, w którego skład wchodzi praktycznie każda część garderoby. Zaczynając od koszulek, spodni, bluz poprzez bezrękawniki, płaszcze przeciwdeszczowe, polary i ocieplacze, kończąc na fartuchach, ogrodniczkach, kurtkach czy kamizelkach odblaskowych. Cały ten asortyment, w zależności od specyfiki pracy, ma za zadanie ochronić pracownika oraz pomóc mu czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Specjalistyczna odzież może spełniać wiele funkcji jak np ochrona przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi jak upał czy mróz, ochrona przed porażeniem prądem czy prozaiczna ale jakże ważna, ochrona przeciwdeszczowa.

Przeważnie materiały z jakich wykonane są spodnie czy bluzy robocze mają odporność na oleje, smary czy nawet kwasy, jeśli jest to odzież przeznaczona do pracy w specyficznym środowisku.

Neonowe kolory i odblaskowe elementy pozwalają na bezpieczną pracę chociażby w trudnych warunkach nocnych, kiedy osoba będąca na drodze staje się mniej widoczna.

Niezastąpiona pomoc

Cechy charakterystyczne, jakie może mieć odzież robocza można mnożyć długo. Szeroki asortyment oraz wachlarz możliwości sprawiają, że każdy pracownik może mieć dostosowany ubiór i obuwie do swojej pracy, aby było ono dla niego pomocą a nie przeszkodą w sprawnym i bezpiecznym wykonywaniu zadań.

Informacje dodatkowe

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o odzieży BHP, wejdź na stronę https://www.bhpnawigator.com.pl/ – sklep z odzieżą roboczą i nie tylko – sprawdź!

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *